УКРАЇНА

ЮНАКІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

СУМСЬКОГО РАЙОНУ  СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

VІІІ СКЛИКАННЯ

LІІ СЕСІЯ 

РІШЕННЯ

від 24 грудня 2024 року                                              с. Юнаківка

Про бюджет Юнаківської сільської

територіальної громади на 2025 рік

(1855000000)

(код бюджету)

Керуючись Бюджетним кодексом України, відповідно до пункту 23 частини 1 статті 26, статей 59 та 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», сільська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Визначити на 2025 рік:

доходи бюджету Юнаківської сільської територіальної громади у сумі 45405529 гривень, у тому числі доходи загального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади – 45399029 гривень та доходи спеціального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади – 6500 гривень згідно з додатком 1 до цього рішення;

видатки бюджету Юнаківської сільської територіальної громади у сумі 45405529 гривень, у тому числі видатки загального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади – 43199029 гривень та видатки спеціального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади – 2206500 гривень;

дефіцит за загальним фондом бюджету Юнаківської сільської територіальної громади у сумі 2200000 гривень згідно з додатком 2 до цього рішення;

профіцит за спеціальним фондом бюджету Юнаківської сільської територіальної громади у сумі 2200000 гривень згідно з додатком 2 до цього рішення;

оборотний залишок бюджетних коштів бюджету Юнаківської сільської територіальної громади у розмірі 43199 гривень, що становить 0,1 відсотка видатків загального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади, визначених цим пунктом;

2. Затвердити бюджетні призначення головним розпорядникам коштів бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на 2025 рік у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами згідно з додатком 3 до цього рішення.

3. Затвердити на 2025 рік міжбюджетні трансферти згідно з додатком 5 до цього рішення.

4. Затвердити розподіл витрат бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на реалізацію місцевих/регіональних програм у сумі 45405529 гривень згідно з додатком 7 до цього рішення.

5. Установити, що у загальному фонді бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на 2025 рік:

  1.  до доходів загального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади належать доходи, визначені статтею 64 Бюджетного кодексу України, та трансферти, визначені статтями 97, 101 Бюджетного кодексу України (крім субвенцій, визначених статтею 691 та частиною першою статті 71 Бюджетного кодексу України), а також такі надходження відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік»:
    - освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам в сумі 7204800 гривень;
    - базова дотація – 8694500 гривень;
    - додаткова дотація з державного бюджету на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв’язку з повномасштабною збройною агресією Російської Федерації в сумі 1809600 гривень.
  2.  джерелами формування у частині фінансування є надходження, визначені статтею 15 пункту 4 частини першої Бюджетного кодексу України.

6. Установити, що джерелами формування спеціального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на 2025 рік:

  1. у частині доходів є надходження, визначені статтею 691 Бюджетного кодексу України та частиною першою статті 71 Бюджетного кодексу України:
    - екологічний податок;
    - власні надходження бюджетних установ;
    - цільові фонди.
  2. у частині фінансування є надходження, визначені пунктом 10 частини 1 статті 71 Бюджетного кодексу України.

7. Установити, що у 2025 році кошти, отримані до спеціального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади згідно з відповідними пунктами частини першої статті 71 Бюджетного кодексу України, спрямовуються на реалізацію заходів, визначених частиною другою статті 71 Бюджетного кодексу України, а кошти, отримані до спеціального фонду згідно з відповідними підпунктами абзацу другого пункту 7 цього рішення, спрямовуються відповідно на:

- реалізацію природоохоронних заходів (за рахунок надходжень екологічного податку);

- на утримання бюджетних установ (за рахунок власних надходжень бюджетних установ);

- на витрати визначені положенням про цільовий фонд.

8. Відповідно до пункту 8 статті 16 Бюджетного кодексу України та статті 65, пункту 2 статті 70 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» надати право начальнику управління фінансів та економіки Юнаківської ради Сумського району Сумської області в межах поточного бюджетного періоду здійснювати на конкурсних засадах розміщення тимчасово вільних коштів бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на депозитах із подальшим поверненням таких коштів до кінця поточного бюджетного періоду.

9. Відповідно до статей 43 та пункту 1 статті 73 Бюджетного кодексу України надати право начальнику управління фінансів та економіки Юнаківської сільської ради отримувати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України позики на покриття тимчасових касових розривів бюджету Юнаківської сільської територіальної громади, пов’язаних із забезпеченням захищених видатків загального фонду, в межах поточного бюджетного періоду за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами з обов’язковим їх поверненням до кінця поточного бюджетного періоду.

10. Головним розпорядникам коштів бюджету Юнаківської сільської територіальної громади забезпечити:

  1. затвердження паспортів бюджетних програм протягом 45 днів з дня набрання чинності цим рішенням;
  2. здійснення управління бюджетними коштами у межах встановлених їм бюджетних повноважень та оцінки ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі;
  3. здійснення контролю за своєчасним поверненням у повному обсязі до бюджету коштів, наданих за операціями з кредитування бюджету;
  4. забезпечення доступності інформації про бюджет відповідно до законодавства, а саме:
    здійснення публічного представлення та публікації інформації про бюджет за бюджетними програмами та показниками, бюджетні призначення щодо яких визначені цим рішенням, відповідно до вимог та за формою, встановленими Міністерством фінансів України, до 15 березня 2025 року;
  5. взяття бюджетних зобов'язань та здійснення витрат бюджету;
  6. забезпечення у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, інші енергоносії, комунальні послуги та послуги звя’зку, які споживаються бюджетними установами, та укладання договорів за кожним видом відповідних послуг у межах бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі.

11. Надати право виконавчому комітету Юнаківської сільської ради при необхідності вносити зміни до бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на 2025 рік з послідуючим затвердженням на сесії сільської ради щодо перерозподілу бюджетних призначень головного розпорядника бюджетних коштів:

якщо повноваження на виконання функцій або надання послуг, на яке надано бюджетне призначення, передається відповідно до законодавства від одного головного розпорядника бюджетних коштів до іншого головного розпорядника бюджетних коштів;

у межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника бюджетних коштів перерозподіл видатків бюджету і надання кредитів з бюджету за бюджетними програмами, включаючи резервний фонд бюджету, додаткові дотації та субвенції, а також за бюджетною програмою збільшення видатків розвитку за рахунок зменшення інших видатків (окремо за загальним та спеціальним фондами бюджету)»;

12. Надати право виконавчому комітету Юнаківської сільської ради при необхідності вносити зміни до бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на 2025 рік з послідуючим затвердженням на сесії сільської ради, щодо розподілу та перерозподілу обсягів трансфертів з державного та місцевих бюджетів.

13. Дане рішення набирає чинності з 1 січня 2025 року.

14. Додатки 1,2,3,5,7 до цього рішення є його невід’ємною частиною.


Пояснювальна записка
до рішення п’ятдесят другої сесії восьмого скликання  Юнаківської сільської ради від 24.12.2024 року «Про бюджет Юнаківської сільської територіальної громади на 2025 рік»
Інформація про соціально-економічний стан у 2024 році і прогноз на 2025 рік покладені в основу бюджету Юнаківської сільської територіальної громади
Поточна економічна ситуація
З початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації економіка України функціонує в умовах безпрецедентних безпекових викликів. Таких масштабів руйнувань країна не бачила з часів Другої світової війни. Країна-агресор з першого дня війни зосередила значні зусилля на руйнуванні об’єктів цивільної, критичної інфраструктури, виробництв та промислових комплексів, відновлення яких потребує значних інвестицій, зусиль та часу. Багато підприємств призупинили свою роботу через безпосередню військову загрозу, або через заблокований доступ до ринків збуту чи сировини. Також геноцидний тип ведення війни Російською Федерацією супроводжується масовими військовими злочинами її армії проти людяності, що призвело до міграції та внутрішнього переміщення близько 11 - 12 мільйонів українців. Із початку повномасштабного вторгнення немає жодної галузі в країні, яка б прямо або опосередковано не зазнала втрат від російської агресії. На цьому фоні відбувається кардинальна зміна не лише системи міжгалузевих зв’язків, а й структури економіки в цілому.
Додатковим викликом для аналізу та прогнозування економічного розвитку є складність оцінки поточної ситуації, оскільки статистична інформація з початку повномасштабного вторгнення є суттєво обмеженою та публікується із затримкою у часі. За таких умов джерелами альтернативної інформації є дані за окремими секторами економіки та результати опитування підприємств, що проводяться різними організаціями.
         Загальний обсяг уточнених планових показників дохідної частини 2025 року (без урахування міжбюджетних трансфертів) по бюджету Юнаківської сільської територіальної громади становить 27696629 гривень.
        Фактично за січень-вересень 2024 року надійшло 39549198 гривень, у тому числі загальний фонд 37331421 гривень, спеціальний фонд – 2217777 гривень, з них міжбюджетні трансферти отримано у сумі 14674110 гривень та офіційних трансфертів у сумі 1300000 гривень.
У зв’язку із військовою агресією щомісячного виконання планових показників відповідного періоду помісячного розпису 2024 року за власними доходами загального фонду до вересня місяця 2024 року виконується за рахунок збільшення надходжень єдиного податку та рентної плати за спеціальне використання природних ресурсів.
  Проведення розрахунків обсягів бюджету Юнаківської СТГ на 2025 рік здійснено з урахуванням показників, визначених у проєкті Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», який схвалено на засіданні Верховної ради України 19 листопада 2024 року.
        Дохідна частина бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на 2025 рік сформована з урахуванням вимог статей 64 та 691 Бюджетного кодексу України, Податкового кодексу України, проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік».
          При визначенні обсягу фінансового ресурсу на 2025 рік було враховано:
         надходження освітньої субвенції з державного бюджету у сумі 7204800 гривень;
         фактичне виконання дохідної частини бюджету за 9 місяців 2024 року;
         законодавчі акти, що впливають на показники бюджету;
         розмір мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму для працездатних осіб:
 

Показники Одиниці виміру 2024 рік 2025 рік Динаміка показників на 1 січня,
(+;-)
Мінімальна заробітна плата грн. 8000,00  
8000,00
 
0 %
Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб грн.  
2920,00
 
 
2920,00
 
0 %
         ставки оподаткування та нормативи зарахування місцевих податків та зборів відповідно до рішень 10 сесії 8 скликання Юнаківської сільської ради від 25.06.2021 «Про встановлення фіксованих ставок єдиного податку», «Про встановлення ставок туристичного збору», «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості», «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку», «Про встановлення транспортного податку»;
          розрахунок плати за землю проведено без урахування індексації нормативно грошової оцінки земельних ділянок;
         на 2025 рік заплановано надходження коштів із Державного бюджету:
       додаткову дотацію з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв`язку з повномасштабною збройною агресією Російської Федерації у сумі 1809600 гривень;
       базова дотація у сумі 8694500 гривень.
         Ураховуючи вищенаведене, дохідну частину бюджету Юнаківської сільської територіальної громади обраховано у сумі 45405529 гривень.
Власні доходи загального фонду заплановано у сумі 27696629 гривень.
 
 
Податок на доходи фізичних осіб
Основним джерелом надходжень загального фонду (без урахування трансфертів) є податок та збір на доходи фізичних осіб – 50,6 %.
Згідно норм Бюджетного кодексу України даний податок зараховується у відсотках:
 
Назва бюджету Відсотки зарахування
Державний бюджет України 20
Обласний бюджет 16
Бюджет територіальної громади 64
 
Основними факторами впливу зростання податку та збору на доходи фізичних осіб є зростання мінімальної заробітної плати та поступове відновлення ділової активності суб’єктів господарювання.

     Податок на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення військовослужбовців, як виняток з положень пунктів 1 та 11частини першої статті 64 та пункту 1 частини першої статті 66 Бюджетного кодексу України, спрямований з місцевих бюджетів до спеціального фонду державного бюджету для збільшення фінансових ресурсів держави на потреби сектору безпеки та оборони для виконання завдань з відсічі збройної агресії Російської Федерації.
Обсяг ПДФО на 2025 рік спрогнозовано в обсязі 14001384 гривень.
Рентна плата

за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування

Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів зараховується у наступних пропорціях:
37% - до загального фонду державного бюджету;
26% - до спеціального фонду державного бюджету;
37% - до доходів місцевих бюджетів.
Об’єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання лісових ресурсів є деревина, заготовлена в порядку рубок головного користування. Фактичні надходження даного податку за 9 місяців 2024 року склали 1377500 гривень.
Обсяг надходжень рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування, на 2025 рік заплановано від філія Сумське ЛГДП «Ліси України» - 1196300 гривень.
 

Рентна плата

за спеціальне використання лісових ресурсів

(крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів

в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування)

Об’єктом оподаткування рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) є:
використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо - виховних цілей, тощо;
деревина, заготовлена під час проведення заходів: щодо поліпшення якісного складу лісів, їх оздоровлення, посилення захисних властивостей (рубки догляду за лісом, вибіркові санітарні рубки, вибіркові лісовідновні рубки) та заходів з розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю.
Платниками є лісокористувачі, які здійснюють використання лісових ресурсів на підставі спеціальних дозволів (лісорубних або лісових квитків) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами. До бюджету Юнаківської СТГ надходження даного податку забезпечують філія Сумське ЛГДП «Ліси України» і ДП «Миколаївський лісгосп». Фактичні надходження даного податку за 9 місяців 2024 року склали 340059 гривень.
Розрахунок рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів на 2025 рік здійснено з урахуванням динаміки надходжень в сумі 430000 гривень.

Рентна плата

за користування надрами для видобування корисних копалин

місцевого значення

Даний податок зараховується у наступних пропорціях:
70% - до доходів державного бюджету;
25 % - до доходів обласного бюджету;
5% - до доходів місцевих бюджетів.
Платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення є первинні водокористувачі - суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які використовують воду для потреб виробництва відповідно до отриманих спеціальних дозволів.
Ураховуючи динаміку даних надходжень у 2024 році обсяг надходжень рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення на 2025 рік визначено в сумі 5200 гривень.
Акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання
роздрібної торгівлі підакцизних товарів
Обсяг надходжень акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у 2024 році суттєво зменшився, за рахунок того, що підприємці здійснювали свою діяльність тільки у встановлений час. На 2025 рік заплановано в сумі 30000 гривень на підставі прогнозних показників ГУ ДПС у Сумській області (довідково: у 2024 році кількість платників даного податку становить 4, якими за 9 місяців сплачено 38192 гривень, у 2022 році було 6 підприємців, зменшення відбулося за рахунок тимчасово припинення підприємницької діяльності у с.Басівка (ФОП «Савочка І.В.), та в с.Юнаківка (ФОП «Пройдисвіт Т.В.»), у с.Кияниця (ФОП «Аліфанова Т.В.»)
Місцеві податки
          Місцеві податки та збори займають 39,6% власних доходів загального фонду. Загальний обсяг -11111085 гривень.

Податок на майно

Підпунктом 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
Ставки податку встановлюються місцевою радою у відсотках від мінімальної заробітної плати на 1 січня, але не більше 1,5% за 1 кв. метр бази оподаткування.
Рішенням 10 сесії восьмого скликання Юнаківської сільської ради від 25.06.2021 «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості» з 01.01.2022 року на території Юнаківської сільської територіальної громади впроваджені ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які встановлені на рівні від 0,025 до 0,5% від мінімальної заробітної плати на 1 січня бюджетного року.
         Також зазначеним рішенням надано пільги у розмірі 100% зі сплати даного податку особам, на яких поширюється дія Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», а саме малозабезпеченим сім’ям.
Ураховуючи те, що мінімальної заробітна плата з 01 січня 2024 року  не збільшується, обсяг планових показників даних надходжень на 2025 рік становить 4825095 гривень згідно прогнозних показників ГУ ДПС у Сумській області (за січень- вересень 2024 року отримано 3570305 гривень даного податку).
Плата за землю
Обсяг надходжень плати за землю на 2025 рік визначено у сумі 4065365 гривень та враховує динаміку надходжень за 9 місяців 2024 році (факт –3054856 гривень), в зв’язку із тим, що громада заходиться у зоні можливих бойових дій підприємства звертаються до депутатського корпусу про зменшення відсотка сплати орендної плати. Розрахунок проведено у розрізі юридичних та фізичних осіб за видами земельного податку та орендної плати за земельні ділянки, а також без врахування індексації нормативно грошової оцінки земельних ділянок.

Рішенням 10 сесії восьмого скликання Юнаківської сільської ради від 25.06.2021 «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку» з 01.01.2022 року на території Юнаківської сільської територіальної громади впроваджені ставки земельного податку на рівні від 0,1% до 5% нормативно грошової оцінки. Пільги на рівні 100% надано органам місцевого самоврядування, закладам, установам та організаціям, які повністю утримуються за рахунок державного бюджету та бюджету Юнаківської сільської територіальної громади, є неприбутковими і включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, комунальним некомерційним підприємствам, засновниками яких є Юнаківська сільська рада.
 
 
Єдиний податок
Обсяг надходжень єдиного податку (платники І-ІІІ груп) на 2025 рік передбачено в сумі 6285990 гривень.
Чинники, що впливають на розрахунки надходження даного податку:
  встановлені ставки;
  фактичні надходження за 9 місяців 2024  року в обсязі 4096017
гривень;
  кількість платників;
  розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого       
законом на 1 січня податкового (звітного) року (по платниках І групи);
  розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 
податкового (звітного) року (по платниках ІІ групи);
  обсяг доходів, який є об’єктом оподаткування (по платниках ІІІ групи).
  Рішенням 10 сесії восьмого скликання Юнаківської сільської ради від 25.06.2021 «Про встановлення фіксованих ставок єдиного податку» з 01.01.2022 року на території Юнаківськоїї сільської територіальної громади впроваджені фіксовані ставки єдиного податку для фізичних осіб-підприємців, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності і віднесені до першої та другої груп платників єдиного податку на рівні:
 10% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року для платників І групи;
 10% від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року для платників ІІ групи;
 у разі здійснення платниками єдиного податку другої групи господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради, ради територіальної громади застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку – 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
На території Юнаківської СТГ обліковуються 26 платників Єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, найбільші з них ФГ «Зернова Долина», ПрАТ «Іскра», ФГ «Захарченко», ФГ «Нива-2007», АФ «Семереньки»., обліковується 75 платників єдиного податку з фізичних осіб та 3 платники єдиного податку з юридичних осіб.
        Плата за надання адміністративних послуг
          Надходження даного виду доходів бюджету Юнаківської СТГ спрогнозовані на рівні 900000 гривень відповідно до динаміки надходжень даних коштів у 2024 році (факт 9 місяців – 742630 гривень).
Державне мито
           Планові показники даного джерела наповнення дохідної частини бюджету становить 60 гривень – на рівні надходжень 2024 року (факт 9місяців – 32 гривень).
Трансферти до загального фонду бюджету Юнаківської СТГ передбачається отримати в сумі 7204800 гривень - це освітня субвенція з державного бюджету, додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв`язку з повномасштабною збройною агресією Російської Федерації в сумі 1809600 гривень, базова дотація – 8694500 гривень.
           По спеціальному фонду надходження заплановані у сумі 6500 гривень: надходження екологічного податку – 6000 гривень та цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади – 500 гривень.
Видатки
З метою збалансування бюджету та виходячи із наявних можливостей ресурсної частини бюджету сільської територіальної громади, видаткова частина спрямована на забезпечення повноцінного функціонування закладів, ефективного та раціонального використання коштів. В першу чергу враховано вимоги статті 77 Бюджетного кодексу України щодо забезпечення в першочерговому порядку потреби в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ, на проведення розрахунків на оплату теплопостачання, на електричну енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, оплату інших енергоносіїв та інших комунальних послуг, послуг зв'язку, які споживаються бюджетними установами.
Видаткова частина сформована відповідно до Бюджетного кодексу України, з урахуванням основних підходів до формування місцевих бюджетів, доведених Міністерством фінансів України та враховує:
          розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2025 року становитиме – 8000 гривень, розмір посадового окладу працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки з 1 січня 2025 року у розмірі 3766 гривень.
          забезпечення потреби в коштах на проведення розрахунків за комунальні послуги та енергоносії, які споживаються бюджетними установами– із застосуванням цін, що діють в регіоні станом на 01 жовтня 2024 року.
Видатки на інші статті забезпечують мінімальну потребу головних розпорядників коштів бюджету громади, надання встановлених соціальних гарантій для найбільш вразливих категорій громадян, підтримку в належному стані об'єктів житлово-комунального господарства, а також виконання в межах фінансових можливостей інших програм.
         Також враховані мінімальні видатки, необхідні для забезпечення  роботи установ та закладів соціально-культурної сфери з урахуванням гендерного аналізу за окремими бюджетними програмами. Що дасть можливість всім верствам населення громади незалежно від статі, віку, здібностей, інвалідності реалізувати свій потенціал.
Видаткову частину бюджету Юнаківської сільської територіальної громади сформовано у сумі 45405529 гривень, у тому числі видатки загального фонду склали 43199029 гривень, спеціального – 2206500 гривень.
 
 
 
 
Основні напрямки спрямування видатків у 2025 році:
                                                                                                     (грн)
Код ТПКВК МБ Найменування Разом Загальний фонд Спеціальний фонд
Сума Питома вага від загальної суми, %
0100 Державне управління 19401805 19401805 22,3
1000 Освіта 12528433 12528433 58,7
2000 Охорона здоров'я
 
2484300 2484300 3,5
3000 Соціальний захист та соціальне забезпечення 1337200 1337200 1,5
4000 Культура і мистецтво 966559 966559
6000 Житлово-комунальне господарство 3068171 3068171 5,0
7000 Економічна діяльність 2700500 500000 6,2 2200500
8000 Інша діяльність 2606000 2600000 4,4 6000
9000 Міжбюджетні трансферти 312561 312561 0,4
Усього 45405529 43199029 100,0 2206500

 
У видатковій частині загального фонду складають видатки соціальної сфери (соціальний захист і соціальне забезпечення, освіта, охорона здоров’я, культура і мистецтво) 17316492 гривень або 38,1% від загальної суми видатків. На апарат управління передбачено 19401805 гривень або 54,1%, на інші видатки – 2847261 гривень або 7,9 %.
Юнаківська сільська рада Сумського району Сумської області
         При визначенні посадових окладів посадових осіб місцевого самоврядування застосовувалися положення постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (зі змінами). Посадові оклади робітників, зайнятих обслуговуванням органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів встановлені відповідно до  постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 р. №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 23.03.2021 №609 «Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів», п.1 Постанови КМУ від 25.04.2023 №391 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування», відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 р. №309.
Плановий обсяг асигнувань на оплату праці з нарахуваннями складає 14108502 гривень. На оплату комунальних послуг та енергоносіїв передбачено 174712 гривень, на інші видатки -735170 гривень.
Кошти на виконання функціональної діяльності Комунальним некомерційним підприємством «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області на 2025 рік розподілено за механізмом оплати надання послуг за програмою медичних гарантій. Відповідно до статті 89 Бюджетного Кодексу України за рахунок коштів бюджетів територіальних громад здійснюється оплата комунальних послуг та енергоносіїв та фінансуються місцеві програми розвитку комунальних закладів охорони здоров’я. Так на 2025 рік передбачено 2484300 гривень.
На реалізацію заходів Програми соціального захисту населення на 2025 рік, які мають покращити становище інвалідів І групи та онкохворих, осіб, які постраждали внаслідок обстрілів з боку росії або майно постраждало внаслідок обстрілів, одноразова допомога учасникам АТО та учасникам російсько-української війни, які зареєстровані на території Юнаківської сільської ради передбачено видатки у сумі 1337200 гривень, з них:
за бюджетною програмою «Надання пільг окремим категоріям громадян з оплати послуг зв’язку» (КПКВКМБ 0113032) особам пільгової категорії, заплановано видатки у сумі 5000 гривень;
за бюджетною програмою «Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення» (КПКВКМБ 0113242) передбачені кошти у сумі 1152200 гривень;
за бюджетною програмою «Надання соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування, і потребують сторонньої допомоги (КПКВК МБ 0113160 )передбачені кошти у сумі 180000 гривень.
На утримання в належному стані території громади, розвиток сільської територіальної громади на 2025 рік передбачено 2641471 гривень по загальному фонду. Кошти спрямовано на технічне обслуговування мереж зовнішнього освітлення, придбання необхідних матеріалів для поточного ремонту водонапірних башт та їх обслуговування, здійснення заходів з контролю за станом благоустрою і утриманням території громади, поточний ремонт дорожнього покриття.
         На здійснення заходів із землеустрою передбачено 50 000 гривень. Кошти планується спрямувати на проведення грошової оцінки земель населених пунктів, інвентаризацію земель сільськогосподарського призначення на території сільської ради.
         На територіальну оборону Юнаківське ДФТГ передбачені кошти у сумі 2200000 гривень:
         Резервний фонд сільської ради планується у сумі 400000 гривень.
       
          На природоохоронні заходи за рахунок цільових фондів спеціального фонду у бюджеті Юнаківської сільської територіальної громади на 2025 рік  передбачено 6000 гривень на озеленення території населених пунктів згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1147 від 17.09.1996 року (зі змінами).
 
Управління освіти, культури, туризму, молоді та спорту Юнаківської сільської ради
         У бюджеті Юнаківської сільської територіальної громади на 2025 рік видатки по головному розпоряднику коштів – управлінню освіти, культури, туризму, молоді та спорту передбачені в сумі 9090471 гривні по загальному фонду.
    Мережа галузі «Освіта» нараховує 7 бюджетних установ, з них:
    2 дошкільні навчальні заклади;
         4 загальноосвітні навчальні заклади:
Юнаківський заклад загальної середньої освіти I-III ступенів;
Новосічанський заклад загальної середньої освіти I-III ступенів;
Могрицька гімназія з дошкільним відділенням та початковою школою;
Басівська гімназія.
комунальний заклад позашкільної освіти «Центр дитячої та юнацької творчості Юнаківської сільської ради».
         На загальноосвітні заклади освіти - 9904840 гривень, з яких на виплату заробітної плати педагогічним працівникам враховано освітню субвенцію в обсязі – 7204800 гривень.
         Відповідно до частини третьої статті 1032 Бюджетного кодексу України, освітня субвенція розподіляється між відповідними бюджетами на основі формули, яка розробляється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти, та затверджується Кабінетом Міністрів України і враховує, зокрема, такі параметри:
         1) кількість учнів закладів загальної середньої освіти;
         2) розрахункова наповнюваність класів;
         3) навчальні плани.
         Розрахункова наповнюваність класів застосовується для обчислення кількості ставок вчителів, число яких враховано в оплаті праці вчителів закладів загальної середньої освіти. При цьому у структуру розрахункової заробітної плати враховано всі обов’язкові доплати та надбавки, передбачені чинним законодавством.
          Таким чином, діючий формульний підхід до розподілу освітньої субвенції спрямований на підвищення якості освітніх послуг через  оптимізацію неефективної мережі закладів. В разі утримання малокомплектних закладів, різниця в кількості ставок педагогічних працівників має покриватися за рахунок власних доходів місцевого бюджету.
         Крім субвенції з державного бюджету на виплату заробітної плати з нарахуваннями педагогічним працівникам та обслуговуючому персоналу враховано кошти місцевого бюджету в сумі 2700040 гривень.                                                                                                  
На утримання інших установ галузі освіти передбачено 5423872 гривень, у тому числі:
          на утримання дошкільних закладів освіти – 1778668 гривень;
на утримання комунальний заклад позашкільної освіти «Центр дитячої та юнацької творчості Юнаківської сільської ради» - 794925 гривень; 
 на утримання апарату  відділу освіти, культури, молоді та спорту – 2850279 гривень.
На оплату праці з нарахуваннями працівникам освіти заплановано 15783347 гривень, що становить 36,5 % від загального обсягу видатків загального фонду.
          На оплату комунальних послуг та енергоносіїв заплановано 46476 гривень, що складає 0,05 % в структурі видатків.
Видатки на харчування дітей в дошкільних навчальних закладах та закладах загальної середньої освіти в бюджеті не обраховані, так як всі заклади знаходяться на онлайн-навчанні.
Починаючи з 08 серпня 2024 року заклади освіти, культури піддалися масованим обстрілам з боку росії, у результаті чого приміщення 2-х закладів освіти повністю зруйновані це Новосічанський заклад загальної середньої освіти I-III ступенів, Юнаківський заклад загальної середньої освіти I-III ступенів, також повністю зруйнований Басівський БК.
Частково зруйновані Корчаківський БК, Юнаківський БК, Могрицький БК.
Повністю зруйновані 2 дошкільних навчальних заклади це Кияницький заклад ясла-садок « Пролісок»  та Юнаківський заклад ясла-садок «Малятко».
По галузі «Культура і мистецтво» мережа нараховує 16 закладів, діяльність яких призупинена у зв’язку із безпековою ситуацією, у тому числі:
          6 бібліотек;
          3 будинків культури;
          2 сільських  клуби;
          1 -ОДР
         Також у Юнаківському будинках культури діє 1 самодіяльний колектив, який носить звання «народний».
          На забезпечення діяльності бібліотек та палаців i будинків культури, клубів, центрів дозвілля та iнших клубних закладів у бюджеті Юнаківської сільської територіальної громади передбачено кошти по загальному фонду у сумі 966559 гривень.
Видатки на  оплату праці з нарахуваннями обраховано без урахуванням вакантних посад та становлять 926828 гривень.
Видатки на енергоносії та комунальні послуги передбачені у сумі 4226
 гривень.
На інші поточні видатки спрямовано 35505 гривень.
Управління фінансів та економіки Юнаківської сільської ради
За бюджетною програмою «Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, територіальних громадах» на утримання управління по загальному фонду передбачено видатки у сумі 1404141 гривень, у тому числі на оплату праці з нарахуваннями працівників управління – 1329537 гривень, інші видатки – 74603 гривень.
                                   Міжбюджетні трансферти
Міжбюджетні трансферти з державного бюджету
         З державного бюджету до бюджету Юнаківської сільської територіальної громади передбачено передати освітню субвенцію у сумі 7204800 гривень (по серпень місяць 2024 року), додаткову дотацію у сумі 1809600 гривень та базова дотація в сумі 8694500 гривень.
Міжбюджетні трансферти з бюджету Юнаківської сільської територіальної громади
          До районного бюджету Сумського району буде спрямовано іншу субвенцію для:
          утримання установи «Об’єднаний трудовий архів Сумської районної ради» в сумі 170662 гривень;
          проведення видатків на забезпечення виконання управлінням соціального населення Сумської РДА рішень судів та інших виконавчих документів про стягнення коштів н 2023-2024 роки в сумі 26300 гривень
          До бюджету Степанівської селищної територіальної громади передбачено іншу субвенцію на:
          забезпечення діяльності комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області» в сумі 6499  гривень;
          забезпечення діяльності КЗ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Степанівської селищної ради 64800 гривень.
          До державного бюджету плануються передати кошти в сумі 44300 гривень для придбання паливно мастильних матеріалів та поточного ремонту і обслуговування автомобіля для офіцера поліції громади.
Місцеві/регіональні програми
На реалізацію десяти місцевих/регіональних програм в бюджеті Юнаківської громади на 2025 рік передбачено 45405529 гривень.
Начальник управління фінансів
та економіки                                                                   Ірина ЧУХРІКІДЗЕ
 

15. Забезпечити опублікування цього рішення в десятиденний строк з дня його прийняття відповідно до частини четвертої статті 28 Бюджетного кодексу України у газеті «Вісті Сумських громад».

16. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку відповідно до частини 1 статті 114 Бюджетного кодексу України.

Сільський голова Олена СІМА